Archiv rubriky: Výrobky

Rekonstrukce střechy na Muně od 1.července do 17.října

NA letošek jsem plánoval začít s opravou střechy na MUNĚ. od počátku roku jsem byl rozhodnut pro první fázi , opravu nejhorší části a to nad Dřevárkou , v létě o dovolené. A další fáze na podzim , spíše další rok . Plán byl poplatný u financování projektu. Vždy v prvním kole počítám jen se sebou . Nemohu nikoho do ničeho nutit.

OD jara do začátku léta , jsme se věnovali plánování , naivním či nereálným představám, přípravám , bouřlivým diskusím , různým teoriím , neshodám. Postupně z toho vykrystalizovalo rozhodnutí řešení . Začne se od Dřevárky , použitá krytina budou modifikované pásy s odolností do mrazu , s příměsí polyuretanu. Matroš nekřehne a má dlouhou životnost. Břidlicový povrch je pochozí a nesplachuje se dehet do dešťovky , jako u staré klasik IPY.

Požádal jsem o radu dlouholetého kamaráda Krahujce . Doladili materiál , potřebné metry a postup. Start akce byl naplánován na víkend o sv. Cyrilovi . Přestože jsem rozený pesimista …. tu dřinu jsem nečekal . Sundat špatnou krytinu , očistit povrch , nalézt poškozené bednění či trámy. Opravit , vyřezat , nahradit , zalátat . A to jsme dělali 4 dny . Muskwa , Ondra , Sysel. Nachystali jsme a skoro opravili bednění nad celou Dřevárkou . Fuška . Na závěr jsme rozdělnou střechu improvizovaně přikryli a odjeli . Za 14 dní budeme pokračovat .

Odkrýt špatnou krytinu , Otevřít podklad . Vyřezat desky , případně nahradit desky s falešných trámů . Prolézt půdu a nalézt další vady. Nad Dřevárkou jich bylo tak 13 .


Poslední týden v srpnu jsme dorazili na Munu pokračovat. Sundat staré okapnice , háky . Opravit desky pod plechy. . Dát nové háky , okapnice , štítové plechy . Pak zase vše zamést a začít tavit krytinu. Trocha tápaní s hořákem versus redukční ventil. Trochu jsme si nerozuměli a vypadalo to že budeme rádi , když dřevárku za tři týdny vůbec uděláme. Vše jsme nakonec vyřešili, postupně odhalili taje a záludnosti práce. Na první týden dorazil , také Keny s Quidem a o něco později Sysel. Rozdělili jsme se na party , jedna se věnovala střeše Muskwa , Ondra , Sysel a druhá zas dodělávkám na Paneláku – koupelna , dveře , odpady, lesní koupelna . Postupně jsme získali praxi a práce nám šla překvapivě od ruky a byli jsme hotovi ještě dříve než přijel kominík dělat komín ve dřevárce . Začali jsme řešit zda nepokročíme dál s pokrýváním. Jak se začali zvedat ceny materiálu byl další důvod k urychlení. Během prvního týdne jsme doladili možnost dalšího , okamžitého financování. Začal jsem s Krahujcem řešit další materiál na zbytek střechy . 600m2 , Když jste na začátku , tak je to pohled hodně do daleka. Krytinu , nám dovezli a mohli jsme pokračovat nad Tělocvičnu. Postupně dle možnosti odkrýt , opravit a nouzově přikrýt jsme pokračovali . Mezitím dorazil kominík s manželkou a začal řešit komín nad otevřeným ohništěm .

Mezitím po jednom týdnu se Keny s Quidem přesunuli na táboření . My s Ondrou a Syslem zůstali . Přivezl jsem holky, Ivetku s Ajou na týden. A pořád se dělala střecha. Při návštěvě indiánského tábora se dohodla návštěva táborníku u nás. Tolik lidí na střeše nikdy nebylo 😀 Přežila.

Při práci jsem s Ivetkou navštívil táboření . Potkal se s Rosomákem . Ten za náma taky přijel na pokec na Munu. Po týdnu jsem holky zavezl domů . A pomalu plánovali kdy ukončíme práci a přikrejeme plachtou. Nakonec jsme třetí pracovní týden , ukončili ve středu . Myslel jsem si ještě na jednu návštěvu táboření , ale nakonec únava a lenivost zvítězila . A navíc přijeli na návštěvu Páterovi.

Letní dovolená skončila . Ale hned následující víkend jsme s Ondrou jeli na střechu a pokročili za půlku tělocvičny. Další dva víkendy jsme se dohrabali na hranici Paneláku. Na sv. Václava byl první optimistický termín hotovo . Ale zaskočilo nás, mně , Ondru a Sysla náročnější oprava bednění a podstatně problematické sundávání špatné krytiny. Takže jsme za sv. Vaclava 4 dny . Pokryli málo. Jediné co klaplo byla instalace dýmníku ke komínu a zapálení ohně uprostřed místnosti. Při diskusích s kominíkem a Kosťou se možná začali rýsovat možnosti táboření ve stylu Černého roucha.

Hned následující víkend jsme s Ondrou vyrazili opět. Byl to hrozný víkend . Mně v pátek večer nastartovala rýmečka, přes noc jsem se potil dole v kožešinách a přes den na střeše. Po dvou dnech těchto lázní, jsem byl ve stavu jako 4 a 7 dnech léčení doma . Přesto jsme s Ondrou dali dalších 90m. Zakryli jsme otevřenou část , stejně improvizovaně jako předcházejících 500m2. Kdy to bez problému vydrželo než jsme opět přijeli. Další víkend byli volby , po letech potěšili. Snad poprvé od OF vyhrál ten koho jsem volil. No nic další víkend opět na Munu. A to byl víkend 15. – 17.10. kdy už reálně hrozilo že to doděláme . Ale poslední možnost byla naplánována na prodloužený víkend kolem státního svátku vzniku republiky.

Nastal víkend 15.-17.10. Hned jak jsme vjížděli do areálu jsme s Ondrou poznali že je něco špatně. Shozené stromy , překroucené do vrtule naznačovali průser. Jak jsme přijeli k objektu , bylo jasno , že nouzové přikrytí poprvé nevydrželo. V noci začalo pršet, bylo vevnitř poznat v jakém stavu je stará originál krytina. v sobotu ráno jsme nastoupili na střechu a s pocitem rezervy koncem října. Jsme začali. Pak nám přišla zpráva od Ivetky o pozitivním testu a karanténě. Což se nás také dotkne karanténou pro neočkované . Já jako očkovaný , kdybych neměl dozvuky rýmečky , bych mohl pěkně makat ve fabrice. Neočkovaní se budou 14 dní doma flákat a já to odseru ve fabrice. Kdo je tady diskriminovaný ! No nic , zpět k tématu. Rozjeli jsme to tak , že v neděli jsme dokončili zavření hřebene a oblepili komín . HOTOVO . celá střecha je pokryta . Už jen zbývá dodělat štítový plech , ale to , klidně vydrží do jara . Když by v listopadu byla nepřízeň počasí. Není jisté že se víkend 28.-31.10. klapne , délka karantény. Děkuji všem , kteří pomohli finančně , radou, sehnat materiál a hlavně prací .

Muskwa Anorak …….

Asi tak tři roky zpět jsem si koupil plátno s myšlenkou že ušiji pro sebe anorak . Až teď jsem našel čas a odvahu . Použil jsem plátno od Svitapu , 100% bavlna v ripstopu s nano úpravou . Lehké , prodyšné a vodo odpudivé . Jak moc odolné vodě to ukáže čas. Před lety jsem si ze sekáče koupil anorak z Norska, oranžové barvy. Kamarádi znají . Ten jsem použil za vzor střihu . Nechtěl jsem jej rozstříhat , takže překreslení střihu nebylo až tak přesné. Napřed jsem si ušil z vlněného flauše zateplení . Až potom jsem střihl do nano plátna . Ušití kapuce …. to byl zážitek . Pak plno dalších střiho vychytávek …….. a výsledek se nějak dostavil . výlet 015 výlet 019 výlet 020 výlet 021 výlet 022 výlet 023 výlet 024 výlet 025 výlet 027

Březová kůra versus Já

Mnoho let jsem při toulkách lesem potkával pokácené březové kmeny a někdy jsem si při té příležitosti vzpomněl že Indiani, Laponci používají kůru k výrobě nádob.  Párkrát jsem to zkusil a pořád to nebylo ono. Přece jen jsem nějak proti sklizni kůry ze živých stromů jako to praktikují tradiční národy.

Až loni při toulkách kolem Cimburku jsem narazil na čerstvě pokácené břízi a dokonce velké kusy hladké kůry. No neodolal jsem a přes dotazy dětí , když už půjdeme jsem vytrval a natěžil něco kůry.  Po 42 letech jsem se dočkal 😉

Doma jsem kůru uložil tak aby nepřeschla, prostě jsem ji nechal na zahradě pod přístřeškem . A na podzim už je vlhka dost.  Jak jsem jel na táboření tak jsem si vzal kůru a loubky  ať se nenudím.  A začal jsem opracovávat kůru . Před tím jsem zhlédl pár videí , jak vyřezat zámky a jak udělat dno a vršky.  A pak jsem si to vyzkoušel v reálu. Čištění kůry od vrstev , jak docílit tuhosti a jak zase tvárnosti . No bavil jsem se. Přestože jsem na táboření asi připadal spolu táborníkům jako magor co pořád má něco v ruce a šoulá  kůru nebo plete koš .

už mám pár nádob hotových .  A pár ještě čeká na víčka .

-M-

Konečně hotovo

Před dvěma lety jsem začal rekonstrukci vojenských kufrů. A konečně po dvou letech jsem se k tomu vrátil a za Ivetčiny pomoci jsme včelím voskem dokončili povrchovou úpravu. m_10606250_853032471376109_6872680624266481646_n m_10625004_853032594709430_7055691509160185691_n m_10626633_853032521376104_126507139580162890_n (1)